Novinky


NovinkaPrvní prázdninoví návštěvníci posílají pozdravy z Opárna a možná se Vám budou hodit i jejich tipy na výlety

Ahoj přátelé, posíláme Vám tímto POZDRAV a pár obrázků z pobytu v Opárenském mlýně ve „Středozemi“ a přejeme krásné prázdniny!

Putování suchdolských "junáků-vodáčů“ za třetím nejkrásnějším výhledem na světě...aneb..z našeho deníčku:
Neděle 3.7.2011- odjezd ranním vlakem, příjezd do Opárna-severně od Lovosic, ubytování v nově zrekonstruovaném objektu Opárenského mlýna, který spravuje Asociace turistických oddílů mládeže ČR, prohlídka okolí Opárna a kofola U Oráče.

Pondělí: vlakem do Dobkoviček, pěšky do Litochovic podél Brány Čech (Porta Bohemica) kaňonovitým údolím Labe, kterým řeka vstupuje do Českého středohoří, Opárenské údolí s osvěžujícím Milešovským potokem (cca 12km), večer skvělá hra od našich přátel na trubku v provedení kapelníka "Božejáků" Pavla Skalníka a jeho syna Pavlíka. www.bozejaci.cz

Úterý: výstup na Lovoš-čedičovou horu nedaleko Lovosic, zpět po Císařských schodech a údolím (cca 9km), na kofolu do Chotiměře.

Středa: vlakem do Bořislavi, výstup na Milešovku, zpět přes Velemín (cca 14km), zmrzlinka v Černodolském mlýně a Ondřejovo na peci smažené palačinky-ňam. Milešovka je po právu nazývána královnou Českého středohoří. Vděčí za to nejen své nadmořské výšce, ale též krásnému, kuželovitému tvaru, který se vznešeně tyčí nad ostatními vrcholy. Vrchol hory je největrnějším místem České republiky, bezvětří zde bývá v průměru jen 8 dní v roce. Ne náhodou její německý název zní "Donnersberg" ("Hromová hora"). Právě zde je zaznamenáváno nejvíce bouří na našem území. Možná právě proto na jejím vrcholku byla postavena první meteorologická observatoř v Česku. Německý přírodovědec a zakladatel moderní geografie Alexander von Humboldt byl výhledem z hory natolik nadšen (v roce 1819), že ho označil za třetí nejkrásnější na světě.

Čtvrtek: vlakem do Ploskovic a prohlídka zámku, busem do Žitenic-nejteplejšího místa v Česku, prohlídka kostela Sv. Petra a Pavla s panem farářem Karlem Havelkou, pěšky tzv. Zahradou Čech do Litoměřic a rozchod po 1,8 ha velkém historickém náměstí, vlakem zpět, (cca 8km), sladké meruňkové knedlíčky pěkné uválené.

Pátek: vlakem do Redejčína, setkání se stavbou dálnice D8, dubický kostel Sv. Barbory s nádherným výhledem na řeku Labe, která zde vytvořila velmi nevšední krajinu s hlubokým zářezem říčního údolí do Českého středohoří, opékaní buřtů na zřícenině gotického hradu Opárno s pohledem na líbeznou okolní krajinu (cca 10km).

Sobota 9.7.2011: úklid, prohlídka mlýna s odborným výkladem Helči-správkyně objektu, rozloučení s panoramatem vyhaslých vulkánů, které se tyčí jako zkamenělí veleještěři nad obilnými lány a loukami a jinde než zde je neuvidíte, odjezd domů. Jak pravil spisovatel M. Nevrlý: "…chůze v člověku tříbí citlivost k přírodě a pomáhá otevírat oči - vnímat i zdánlivě malé a okrajové věci. Děti tuhle schopnost mají. Co myslíte, že ji v nás ubíjí, až se z lidí stávají stále zaměstnaní a stresovaní konzumenti pseudopodnětů? Právě to, že se dospělí lidé soustředí na „nedětské“ problémy – vydělávání peněz, společenskou prestiž a kariéru – nutně vede k tomu, že to, co je v dětství či mládí hluboce zajímalo a oslovovalo a co považovali za důležité, se pro ně pozvolna stává malým a okrajovým. Zachovat si i v dospělosti dětské či mladé vidění světa je opravdu velmi nesnadné a v
ětšině lidí se to asi nepodaří."

Přejeme Vám krásné letní procházky AHOJ!
Marie Kalátová

Zpět na seznam aktualit | Autor: Lukáš | 27.07.2011

Partneri

Logo A-tom.cz

http://www.erzgebirgsverein.de/


 

Fotogalerie

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


Projekt "Středisko environmentální a kulturní výchovy Asociace TOM ČR Opárenský mlýn" byl podpořen v rámci Programu Cíl 3/Ziel 3, který je spolufinancován ERDF

Projekt trvá od 1.7.2009 do 30.6.2012. Na projekt bylo vyčleněno 795.365,00 eur z dotačních prostředků Evropské unie, státního rozpočtu České republiky a zemského rozpočtu Saska.

Œ 2002 - 2019 Opárenský mlýn

A

Projekt "Protipovodňová opatření u Opárenského mlýna" byl podpořen v rámci Programu Cíl 3/Ziel 3, který je spolufinancován ERDF

Projekt trvá od 1.1.2013 do 31.12.2013. Na projekt bylo vyčleněno 224 383,5eur z dotačních prostředků Evropské unie, státního rozpočtu České republiky a zemského rozpočtu Saska.

Œ 2019 Opárenský mlýn

Jestli chcete navštívit web protipovodňových opatření Oparenského mlýna, klikněte zde