Novinky


NovinkaEkologický den v Opárenském mlýně

O podzimních prázdninách se TOM Chippewa a TOM Dakoti ubydlili v Opárenském mlýně. Mimo krásných výletů do okolí, využití přívozu v Žernosekách, dlabání dýně a vaření dýňové pomazánky a čaje z ginga nebo okukování dálničních staveb a mostů jsme měli možnost zažít den s Lubošem Peterkou, pracovníkem CHKO České středohoří. Právě o tomto dni, celém v režimu pana Peterky, bych chtěl pár větiček napsat... a vřele doporučit dalším tomíkům!

Ráno v devět hodin přijel pan Peterka, připravil si vše potřebné a hned zapojil děti do prezentace ohledně třídění odpadů, rozkladu odpadků v přírodě apod. Hravou formou přednášky, kdy notnou část hovořili i tomíci, rozhodně nenudil, naopak. Děti tipovaly jako o závod, zda se v přírodě rozloží dříve ponožka, pomerančová kůra nebo nedopalek z cigarety. Po krátké pauze přišla na řadu prezentace představující CHKO České středohoří - fotky zvířat byly dobrým lákadlem. Po obědě s námi pan Peterka vyrazil na komentovanou výpravu na nedaleký Lovoš. Čekalo nás plno zajímavých zastavení na místech, která bychom sami nejspíš přešli bez povšimnutí. Mohli jsme tak společně proklít Poppovu trasu (značená přitlučenými konzervami do živých stromů), dozvědět se o podokapové školce, pravém lese Středohoří, omrknout ekodukt na nové dálnici a vyzvednout kešku. Na vrcholu Lovoše se pak pokochat pohledem (i když byla videtelnost slabší, blízské kopce se na horizontu přeci jen rýsovaly). Na vlastní oči jsme tak viděli přírodní zajímavost kopce Boreč (teplé průduchy) nebo Portu Bohemicu. Pochopili jsme tak zvláštnost povodní na lovosicku i to, že Litoměřický zlom opravdu nepoznáte tak, že s vámi parník na Labi hupne:-)

Celý den v režii pana Peterky byl opravu příjemný, poučný a zajímavý. Budete-li nocovat v Opárně, zkuste si i vy přes správkyni Helču Podroužkovou (oparenskymlyn@a-tom.cz) domluvit některou z mnoha prezentací či komentovaný výlet do okolí. Stojí to za to!

Tomek Hurt

TOM DAKOTI

Zpět na seznam aktualit | Autor: Lukáš | 13.11.2011

Partneri

Logo A-tom.cz

http://www.erzgebirgsverein.de/


 

Fotogalerie

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


Projekt "Středisko environmentální a kulturní výchovy Asociace TOM ČR Opárenský mlýn" byl podpořen v rámci Programu Cíl 3/Ziel 3, který je spolufinancován ERDF

Projekt trvá od 1.7.2009 do 30.6.2012. Na projekt bylo vyčleněno 795.365,00 eur z dotačních prostředků Evropské unie, státního rozpočtu České republiky a zemského rozpočtu Saska.

Œ 2002 - 2019 Opárenský mlýn

A

Projekt "Protipovodňová opatření u Opárenského mlýna" byl podpořen v rámci Programu Cíl 3/Ziel 3, který je spolufinancován ERDF

Projekt trvá od 1.1.2013 do 31.12.2013. Na projekt bylo vyčleněno 224 383,5eur z dotačních prostředků Evropské unie, státního rozpočtu České republiky a zemského rozpočtu Saska.

Œ 2019 Opárenský mlýn

Jestli chcete navštívit web protipovodňových opatření Oparenského mlýna, klikněte zde