Novinky


NovinkaSetkání sudetských Němců ve mlýně

V sobotu 16.června se Oparenský mlýn stal dějištěm zcela výjimečné události ? setkání původních obyvatel, rodáků z okolí Oparenského údolí, nuceně vysídlených po 2. světové válce. Společnost se při návštěvě svých rodných vsí zastavila v našem mlýně zejména proto, aby se na vlastní oči přesvědčila, jak vypadá a funguje místo určené pro setkávání Čechů a Němců, o kterém podle vlastních slov slyšeli již tolik zajímavého. Účastníci, z nichž někteří dávno překročili osmdesátku, statečně ?vyšlápli? od autobusu z Chotiměře pěšky údolím, aby si připomněli místa svého dětství. Ve mlýně na ně čekalo vřelé přijetí. Po prohlídce mlýna si při posezení u malého občerstvení prohlédli historické fotografie, zavzpomínali a vyprávěli příběhy z mlýna i svých rodišť. K příležitosti setkání napsala vedoucí výpravy Edeltraud Grusse báseň, kterou před ztichlými účastníky zarecitovala a věnovala Oparenskému údolí a našemu mlýnu. Profesor historie Eduard Hlawitschka věnoval do místní knihovničky vlastnoručně zpracovanou a do širokého kontextu zasazenou historii vsi Dobkovičky, tedy Dubkowitz, odkud pochází. Velkým potěšením pro nás bylo setkání s těmi, kdo se do mlýna vrací opakovaně, jako třeba paní Trudel Kretschmar z Chotiměře. Bylo nám ctí, že jsme těmto lidem mohli připravit příjemné a povzbuzující chvíle.

Helena a Kamil Podroužkovi

Fotogalerii a diskusi naleznete na stránkách a-tom.cz zde

Zpět na seznam aktualit | Autor: Lukáš | 22.06.2012

Partneři

Logo A-tom.cz

http://www.erzgebirgsverein.de/


Projekt "Středisko environmentální a kulturní výchovy Asociace TOM ČR Opárenský mlýn" byl podpořen v rámci Programu Cíl 3/Ziel 3, který je spolufinancován ERDF

Projekt trvá od 1.7.2009 do 30.6.2012. Na projekt bylo vyčleněno 795.365,00 eur z dotačních prostředků Evropské unie, státního rozpočtu České republiky a zemského rozpočtu Saska.

Œ 2002 - 2019 Opárenský mlýn

A

Projekt "Protipovodňová opatření u Opárenského mlýna" byl podpořen v rámci Programu Cíl 3/Ziel 3, který je spolufinancován ERDF

Projekt trvá od 1.1.2013 do 31.12.2013. Na projekt bylo vyčleněno 224 383,5eur z dotačních prostředků Evropské unie, státního rozpočtu České republiky a zemského rozpočtu Saska.

Œ 2019 Opárenský mlýn

Jestli chcete navštívit web protipovodňových opatření Oparenského mlýna, klikněte zde