Opárenský mlýn: rekonstrukce zacíná

Jen pár kilometrů od Lovosic v zeleném Opárenském údolí pod svahem Lovoše, se na Milešovském potoce nachází řada historických mlýnů. První dva slouží jako chaty, ve třetím mlýně, přímo pod vlakovou zastávkou Opárno, provozuje svérázný hostinský výletní hospodu. A pak už jen cestou lesem minete bývalou střelnici, projdete pod železničním viaduktem, cesta se zúží, a ve chvíli, kdy už si říkáte, že asi jdete špatně, se před vámi otevře louka, na jejímž druhém konci mezi stromy vykukují střechy Opárenského mlýna! Na areál mlýna, který tvoří obytné stavení, mlýnice, menší obytný domek a stodola, dlouhou dobu nebyl zrovna veselý pohled. Ješte v roce 2001 částečně obyvatelný mlýn zcela zpustnul, ukradeno a zničeno bylo téměr vše, co ukradnout nebo zničit šlo. Přitom mlýn, jehož starší názvy Konradsmühle a Deutschmühle prozrazují, kdo byli jeho puvodní obyvatelé, je velmi hodnotnou součástí celého údolí a má dlouhou a zajímavou historii.

Nejstarší částí mlýna je v jádře renesanční mlýnice, ostatní budovy vznikly kolem roku 1830. Velká obytná budova s hrázděním v patře má klasicistní podobu. Poslední významnou stavební úpravou prošel mlýn v roce 1932, kdy mlýnice dostala pozoruhodnou konstrukci krovu. Když si k dlouhé historii a malebným stavením připočteme, že se mlýn nachází na samotě, i když díky dráze dobře dopravně dostupné, a v krásném a zatím klidném koutu přírody, má všechny předpoklady stát se další základnou tomíků a environmentálním střediskem. Po obnovení mlýnského náhonu by elektřinu mohla vyrábět turbína, sopečné České středohoří nabízí možnost využít geotermální energii. Rádi bychom, aby mlýn svým zařízením a provozem připomínal dobu svých posledních majitelů v první třetině 20. století. Obytná budova ukrývá velkou světnici, kam rozhodne patří pec a kachlová kamna se sporákem, v chodbě je stará černá kuchyne. Unikátním prostorem je rozlehlá mlýnice, kde časem vznikne velká multifunkcní klubovna. Ubytovací kapacita mlýna bude 20-30 lidí, louka za mlýnem je ideální pro letní tábory. Doba, kdy v mlýne budou moci bydlet první tomíci a kdy v areálu proběhnout první výukové programy společně s naši neměckými přáteli, se rychle blíží.


Helča Valtová a Kamil Boci Podroužek, TOM Roháci, Kladno

Partneři

Logo A-tom.cz

http://www.erzgebirgsverein.de/


Projekt "Středisko environmentální a kulturní výchovy Asociace TOM ČR Opárenský mlýn" byl podpořen v rámci Programu Cíl 3/Ziel 3, který je spolufinancován ERDF

Projekt trvá od 1.7.2009 do 30.6.2012. Na projekt bylo vyčleněno 795.365,00 eur z dotačních prostředků Evropské unie, státního rozpočtu České republiky a zemského rozpočtu Saska.

Œ 2002 - 2019 Opárenský mlýn

A

Projekt "Protipovodňová opatření u Opárenského mlýna" byl podpořen v rámci Programu Cíl 3/Ziel 3, který je spolufinancován ERDF

Projekt trvá od 1.1.2013 do 31.12.2013. Na projekt bylo vyčleněno 224 383,5eur z dotačních prostředků Evropské unie, státního rozpočtu České republiky a zemského rozpočtu Saska.

Œ 2019 Opárenský mlýn

Jestli chcete navštívit web protipovodňových opatření Oparenského mlýna, klikněte zde